Rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2. Jakie wybrać ogrzewanie dla takiego domu?

Wszystko zależy od dostępu do paliwa. Jeśli łatwe będzie podłączenie do sieci gazociągowej, to ze względów ekonomiki, komfortu użytkowania, łatwości serwisowania itp., na pewno warto skorzystać z obecnego już standardu – gazowego kotła kondensacyjnego. Można łatwo połączyć jego pracę z kolektorami słonecznymi przy zastosowaniu podgrzewacza biwalentnego (2 wężownice). Przy takiej powierzchni domu jest szansa wówczas na niższe całoroczne rachunki za gaz ziemny – poniżej 1200 m3/rok, dzięki czemu realnie zmniejszą się rachunki w taryfie zakupowej W-2 (niższe opłaty stałe niż w „standardowej” taryfie W-3). Jeśli dom oddalony jest od sieci gazociągowej to pozostaje wybór pomiędzy kotłem na paliwo stałe lub pompą ciepła. Tu decyzja wynika z rozpatrzenie wielu kryteriów technicznych, cenowych i użytkowych. Sam system grzewczy powinien być niskotemperaturowym – najkorzystniej w formie ogrzewania podłogowego, szczególnie przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła.

Podobne artykuły

Kolektory słoneczne – jakich efektów można się spodziewać?

Kolektory słoneczne są przeznaczone do wytwarzania ciepła dla potrzeb podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU), jak również okresowego wspomagania ogrzewania budynku i podgrzewania wody basenowej. Najczęściej jednak instalacje solarne znajdują zastosowanie dla podgrzewania CWU ze względu na prostotę układu i atrakcyjny koszt inwestycji.

Korzyści z zastosowania pompy ciepła

Pompa ciepła należy do urządzeń grzewczych o najwyższej efektywności energetycznej, a jednocześnie przyjaznych środowisku naturalnemu oraz komfortowych i bezpiecznych w użytkowaniu. Zastosowanie pompy ciepła pozwala uzyskać szereg korzyści...