Chciałbym wykonać ogrzewanie solarne w domu jednorodzinnym, ale nie wiem jakie są koszty i czy da się tym sposobem wystarczająco ogrzać dom zimą?

Sama instalacja solarna nie zapewni samodzielnie ogrzewania domu. Co prawda buduje się takie domy w Europie Zachodniej, tzw. „domy solarne”, gdzie nawet 100% potrzeb rocznych dostarcza instalacja solarna, ale wymaga to zabudowy kilkudziesięciu m2 powierzchni kolektorów i zastosowanie zbiornika buforowego wbudowanego w konstrukcję budynku. W naszych warunkach przewiduje się, ze pokrycie potrzeb rocznych dla wspomagania ogrzewania domu i podgrzewania wody, może sięgać optymalnie do 20-30%.  Przede wszystkim należy zapewnić standard niskoenergetyczny budynku i zastosować instalację ogrzewania podłogowego lub ściennego. Należy też uwzględnić specyfikę pracy w okresie letnim. Nie można zwiększyć nadmiernie powierzchni kolektorów słonecznych, jeśli latem nie będzie odbioru ciepła np. przez basen sezonowy. Dlatego dobierana powierzchnia kolektorów płaskich nie powinna przekraczać 0,05 do 0,07 m2 na m2 powierzchni ogrzewanej domu. Koszty instalacji solarnej można określić w łatwy sposób, np. na podstawie oferty gotowych zestawów solarnych. Przykładowo kompletny zestaw solarny z podgrzewaczem uniwersalnym INTEGRA 500/120 i 5 kolektorami płaskimi KS2100 TLP AC o łącznej powierzchni absorbera 9 m2 kosztuje 13.760 zł netto (stan na 06.2016). Koszt zostaje zwiększony ze względu na zakup uchwytów mocujących do dachu i orurowania (łącznie ok. 2-3 tys. zł). Oczywiście w sezonie zimowym trzeba ogrzewać dom konwencjonalnym źródłem ciepła, np. kotłem gazowym. Instalacja solarna służy jedynie do wspomagania ogrzewania budynku. Jakie kolektory słoneczne wybrać? Płaskie czy próżniowe? Ze względów technicznych i cenowych preferowane jest stosowanie kolektorów płaskich. Kolektory próżniowe dobrej klasy mogą uzyskiwać więcej ciepła zimą, ale przeszkodą jest w naszym klimacie długotrwałe zaleganie śniegu i szronu (niskie straty ciepła i brak rozmrażania rury szklanej).

Podobne artykuły

Wymagania dla przewodów do instalacji solarnej

Przy wyborze przewodów do instalacji solarnej należy wziąć pod uwagę specyficzne warunki pracy związane z możliwością okresowego występowania podwyższonych temperatur pracy. Tak więc materiał z którego wykonano rury, połączenia i uszczelnienia oraz izolacja cieplna muszą zapewniać trwałą odporność na utrudnione warunki eksploatacji.

Kolektory słoneczne – jakich efektów można się spodziewać?

Kolektory słoneczne są przeznaczone do wytwarzania ciepła dla potrzeb podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU), jak również okresowego wspomagania ogrzewania budynku i podgrzewania wody basenowej. Najczęściej jednak instalacje solarne znajdują zastosowanie dla podgrzewania CWU ze względu na prostotę układu i atrakcyjny koszt inwestycji.

Kolektory słoneczne - zasada działania

Zasada działania instalacji solarnej jest następująca: kolektor solarny zamienia promieniowanie słoneczne na ciepło. Nośnikiem ciepła jest niezamarzający roztwór glikolu propylenowego krążący w instalacji na skutek pracy pompy obiegowej w zespole sterowniczo-pompowym.

Temperatura stagnacji kolektora słonecznego, a ochrona przed przegrzewaniem instalacji solarnej

Rozwój technologiczny w konstrukcji kolektorów słonecznych, a także stosowanie ich do wspomagania ogrzewania budynku, spowodowało częstsze występowanie w systemach solarnych podwyższonych temperatur pracy. Przede wszystkim podwyższenie sprawności pracy kolektora słonecznego było skutkiem zastosowania szkła o większej transmisyjności (przepuszczalności) dla promieniowania słonecznego...