Monitoring instalacji fotowoltaicznej i wzrost opłacalności
Bazując na naszym doświadczeniu aż 75% instalacji fotowoltaicznych do roku czasu od momentu zamontowania zostaje wyposażone w system monitoringu celem zwiększenia komfortu i kontroli nad parametrami pracy. Zasada działania wielu rozwiązań znajdujących się na rynku zazwyczaj opiera się na zdalnym odczytywaniu parametrów mierzonych przez inwerter i ich dalszym przetworzeniu np. w formie wykresu. Nierzadko urządzenia do monitorowania są dedykowane, a więc przeznaczone wyłącznie dla konkretnego producenta inwerterów. W mniejszych instalacjach domowych o mocy do 3 kWp koszty związane z zakupem systemu, usługą zamontowania i obowiązkowymi abonamentami zdarzają się przekraczać cenę zakupu falownika (!). Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest zatem łatwym zadaniem.
Rys.1 Ekran główny w panelu kontrolnym. Schemat przedstawiający kierunek i wartość przepływu energii oraz dwie podstawowe wstążki związane z kosztami.
OPTI-ENER – więcej niż monitoring instalacji fotowoltaicznej
System OPTI-ENER nie ogranicza się do monitorowania parametrów pracy instalacji fotowoltaicznej. Użytkownik dostaje pełną kontrolę nad tym co dzieje się z energią w jego domu. Na podstawie bilansu energii otrzymujemy informację jaką ilość zużywamy w domu, oddajemy do zakładu elektroenergetycznego lub pobraliśmy z sieci a to wszystko z uwzględnieniem podziału na fazy. Na podstawie tej wiedzy przygotowano wiele liczników m.in. Bilans – prosument, który określa ilość energii oddanej do sieci związanej ze sposobem rozliczenia energii z fotowoltaiki przez zakłady elektroenergetyczne o których mowa w ustawie OZE. Wszelkie zliczane parametry są dostępne w formie interaktywnego wykresu z osią czasu o przedziale godzinowym, dobowym, miesięcznym lub rocznym. Dodatkowym atutem jest możliwość wyeksportowania wykresów i danych w formatach .jpg .png .pdf czy też w formie arkusza kalkulacyjnego MS Excel.
Rys. 2. Porównanie zysków z uwzględnieniem OPTI-ENER
OPTI-ENER – rozwiązanie na dom bez kosztów?
W zależności od pakietu OPTI-ENER umożliwia zdalne sterowanie maksymalnie 7 obwodów lub urządzeń elektrycznych za pomocą aplikacji mobilnej i strony internetowej www.ekontrol.pl w sposób manualny i automatyczny. Wykorzystywanie nadwyżek wyprodukowanej energii przenosi się na zwiększenie poziomu auto-konsumpcji co zapewnia bezpośredni wzrost opłacalności zakupu instalacji fotowoltaicznej. W przypadku gdyby udało nam się w 100% pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną zostalibyśmy obciążeni wyłącznie opłatami stałymi. Do powyższych celów można wykorzystać moduł opcjonalny OPTI-TEMP, który służy do płynnego sterowania mocą grzałki elektrycznej poprzez kierowanie do niej nadwyżek produkcyjnych. Akumulacja darmowej energii elektrycznej w ciągu dnia w postaci ciepłej wody użytkowej jest jednym z łatwiejszych sposobów na zwiększenie zysków z instalacji fotowoltaicznej. Wspomniany podgrzew wody może być również realizowany za pomocą pompy ciepła, której zblokowanie z instalacją fotowoltaiczną jest kierunkiem w stronę tzw. domu bez rachunków. Istotnym aspektem jest fakt, iż OPTI-ENER może być stosowany niezależnie od typu generatora prądu (fotowoltaika, turbiny wiatrowe) czy modelu inwertera co czyni go urządzeniem uniwersalnym.
Rys. 3. Konfiguracja sterowania zasilaniem obwodu lub urządzenia elektrycznego.
System do zarządzania energią OPTI-ENER to rozwiązanie pozwalające nie tylko optymalnie wykorzystać pracę paneli fotowoltaicznych skracając przy tym okres zwrotu inwestycji. Jest również źródłem wiedzy na temat profilu zużycia energii w Naszym domu. Pozwala oszacować stan nadwyżek energii nagromadzonej przez prosumenta i wiele innych parametrów. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.hewalex.pl oraz w darmowej wersji demonstracyjnej.