Czy w twojej sieci występuje zbyt wysokie napięcie, które wyłącza falownik? Nie jesteś jedyny. Mnoga liczba instalacji fotowoltaicznych ma ogromny wpływ na pracę sieci energetycznej po stronie niskiego napięcia. Niestety obecne linie przesyłowe nie są w stanie obsłużyć nadwyżek energii wysyłanych do sieci z licznych instalacji fotowoltaicznych.

Czy istnieje rozwiązanie, które pomoże zapobiec notorycznym wyłączeniom inwertera w systuacji zbyt wysokiego napięcia w sieci? Tak. Hewalex wychodzi naprzeciw klientom z nowym urządzeniem, które zwiększy jakość i wydajność domowych instalacji. Sterownik Opti-Ener pozwala zredukować moc instalacji w momencie przekroczenia napięcia, co zapobiega całkowitemu wyłączeniu falownika.

Przykład: Ciepły słoneczny dzień, godzina 12.00. Zaglądasz do aplikacji, lub bezpośrednio do inwertera, aby sprawdzić aktualną produkcję energii i ku Twojemu zdziwieniu zastajesz przed sobą ciemny ekran. Okazuje się, że napięcie w sieci wzrosło powyżej normy, która w Polsce wynosi 253 V, przez co Twoja instalacja została wyłączona. Jest to jak najbardziej prawidłowe zachowanie inwertera, tym sposobem zapobiegamy uszkodzeniu domowych odbiorników. Jednak to nie musi tak wyglądać. Wystarczy, że zaopatrzysz się w nowy sterownik Opti-Ener, który w sposób inteligentny będzie reagował na aktualne zmiany napięcia. 

Przykład: Wprowadzasz odpowiednie nastawy m.in. próg napięcia sieci: 252 V. Tryb bloker posiada stałą histerezę napięciową o wartości +/- 0.5 V.

Oznacza to, że zgodnie z algorytmem działania po przekroczeniu napięcia 251.5 V moc instalacji będzie proporcjonalnie ograniczana. Wbudowana funkcja komunikacji z inwerterem wyreguluje moc instalacji tak, aby obniżyć napięcie po stronie sieci, dzięki czemu unikniemy wyłączeniu inwertera, a napięcie zostanie utrzymane w normie.

To nie wszystko! Funkcjonalność blokera energii nie tylko pozwala na obniżenie mocy instalacji na podstawie aktualnego napięcia.

Tryb bloker posiada dodatkowe opcje m.in.

    • ograniczenie mocy do najmniej obciążonej fazy,
    • ograniczenie mocy bilansowanie z jednej fazy,
    • ograniczenie mocy bilansowanie z trzech faz,

Przykład: Powiedzmy, że nie otrzymałeś zgody na przesył nadwyżek energii większych niż 10kW do sieci. To nie musi być problem. Wystarczy załączyć opcję „ograniczenie mocy – bilansowanie z trzech faz” i ustawić na konkretną wartość, w tym przypadku 10000W.