Moc pompy ciepła typu powietrze-woda dobierana jest do budynku pod takim kątem, aby ponad 90% sezonu grzewczego pracowała jako jedyne, wystarczające źródło ciepła. W momencie obniżenia się temperatury zewnętrznej (poniżej temperatury biwalentnej) konieczne będzie uruchomienie dodatkowego, szczytowego, źródła ciepła.
Dla budynku modernizowanego z pomocą przyjdzie kocioł gazowy lub stałopalny. W przypadku nowych budynków pompy ciepła bywają najczęściej jedynymi źródłami grzewczymi. W takich przypadkach dopuszcza się, a nawet zaleca, aby kilkanaście godzin w ciągu roku pracowała dodatkowa grzałka elektryczna. Koszty użytkowania tej grzałki w dużej mierze będą zależały od miejsca jej lokalizacji.
Można wybrać grzałkę montowaną bezpośrednio w buforze centralnego ogrzewania (WARIANT I) lub postawić na grzałkę, która jest integralną częścią pompy ciepła (WARIANT II). Zalety oraz wady obu rozwiązań dobrze widać w przypadku pompy ciepła PCCO MONO, która, dzięki Modułowi Zabezpieczającemu PZ HX pracuje bezpośrednio na wodzie grzewczej.
Wykonanie instalacji z buforem centralnego ogrzewania oraz zdecydowanie się na grzałkę wewnątrz niego pozwala osiągnąć szereg korzyści. Takie rozwiązanie nie wymaga równoczesnej pracy grzałki oraz pompy wodnej, która znajduje się wewnątrz pompy ciepła. Ponadto woda grzewcza podgrzana przez grzałkę nie cyrkuluje na odcinku między buforem a skraplaczem, znajdującym się na zewnątrz budynku. To wszystko powoduje znaczne oszczędności energii, a co za tym idzie również kosztów eksploatacji. Układ na grzałce zamontowanej w buforze jest też mniej zawodny - klient nie pozostaje bez ogrzewania w przypadku prowadzenia czynności serwisowych pompy ciepła. Warto zwrócić uwagę, że dzięki zastosowaniu rozdzielni elektrycznej w jednostkach wewnętrznych pomp ciepła PCCO, montaż elektryczny zewnętrznej grzałki jest niezwykle szybki i intuicyjny. Montaż dodatkowej grzałki zewnętrznej w buforze jest rozwiązaniem nie tylko tańszym w eksploatacji, ale również bardziej korzystnym pod kątem kosztów inwestycyjnych. Zamontowanie grzałki wewnątrz bufora CO, zwłaszcza w przypadku pomp ciepła PCCO MONO, wydaje się być doskonałym rozwiązaniem, wspieranym przez doświadczonych instalatorów urządzeń grzewczych.