Coraz większą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła do ogrzewania budynków. PORT PC (organizacja zajmująca się zarówno rozwojem technologii, jak i badaniem rynku pomp ciepła)  informuje w swoim raporcie o 50% wzroście sprzedaży w stosunku do roku ubiegłego. Rozwój technologii produkcji przyczynia się do zwiększenia efektywności pomp powietrznych, która powoli zbliża się do efektywności pomp gruntowych. Na korzyść pomp ciepła powietrze/woda przemawia brak konieczności wykonywania sond pionowych czy poziomych, co redukuje koszty inwestycji, a także czas i  niezbędne formalności.

pompy ciepła Split

Rysunek 1. Pompy ciepła powietrze/woda (fot. typoszereg PCCO SPLIT firmy Hewalex w wersji z 2018 r.) mogą uzyskiwać identyczne klasy efektywności energetycznej jak pompy typu solanka/woda (gruntowe). Pozwalają spełnić wymagania WT 2017 stawiane projektowanym od 2017 r. budynkom jednorodzinnym.

Pompa ciepła typu powietrze woda to oszczędności i wygoda użytkowania

Profesjonalnie dobrana pompa ciepła zamontowana w nowych budynkach, przy pracy w trybie monoenergetycznym, jest w stanie zapewnić komfort cieplny przez cały rok.  Nie ma zatem konieczności montażu dodatkowego źródła ciepła w postaci kotła.  W razie, gdy temperatury będą bardzo niskie uruchomi się wbudowana grzałka, która jest w pełni zautomatyzowana. Ma to zazwyczaj miejsce zaledwie kilka dni w roku.  Ustawienia sterownika determinują czas działania grzałki, a koszty jej użytkowania zamykają się zazwyczaj w 10-15% rocznych kosztów ogrzewania domu.  Mimo że cena pompy ciepła przewyższa cenę kotła gazowego czy kotła na ekogroszek, końcowy koszt inwestycji jest podobny.  Należy pamiętać o tym, iż tradycyjne źródła ogrzewania wymagają budowy komina, pomieszczenia na opał, przyłącza gazowego itp. Warto nadmienić, że pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, którego działanie można kontrolować zdalnie za pośrednictwem Internetu.

Opinia użytkownika pompy ciepła PCCO SPLIT w domu modernizowanym

Pan Karol (40 lat) jest mieszkańcem województwa Wielkopolskiego (II strefa klimatyczna), wybrał pompę ciepła korzystając z dofinansowania. Do tej pory wykorzystywał kocioł na paliwo stałe. Dom ma powierzchnię około 150 m2, został wybudowany w połowie lat ’90- tych. Izolacja budynku jest na przeciętnym poziomie.  Planowany był demontaż kotła stałopalnego, w jego miejsce zaproponowano Klientowi pompę ciepła Hewalex PCCO SPLIT 13 kW o mocy nominalnej 13 kW z wbudowaną grzałką 6 kW. Grzejniki zostały wymienione na niskotemperaturowe. Poniżej wypowiedź Klienta.

pompa ciepła Split

Rysunek 2. Dom zamieszkuje 4-osobowa rodzina. Po przeprowadzeniu obliczeń jednostkowe obciążenie cieplne budynku przyjęto jako 60 W/m2 (9 kW) (fot. pompa ciepła Hewalex PCCO SPLIT 13kW w wersji z 2015 r.)

Redaktor (R): Jak Pan ocenia pracę powietrznej pompy ciepła po pierwszym roku użytkowania? Czy zaobserwował Pan wyraźne zmiany w wydatkach, komforcie cieplnym?

Użytkownik (U): Koszty ogrzewania utrzymały się na podobnym poziomie, rachunki za prąd były zbliżone do tych za ekogroszek, a spodziewałem się wyższych. Przy kotle na ekogorszek temperatura budynku osiągała ok. 24°C. Często było za ciepło  musieliśmy otwierać okno. Obecnie temperatura jest komfortowa i  wynosi 22°C. Dzięki możliwości ustawienia godzinowego, na noc dodatkowo obniżamy temperaturę. Nie było takiej możliwości przy piecu stałopalnym, a bardzo mi się to podoba.

R:  A jak wygląda kwestia samego ogrzewania?

U: Brak konieczności chodzenia 2-3 razy dziennie do kotłowni i dokładania węgla do pieca to naprawdę świetna sprawa. Raz ustawiam pompę na lato czy zimę i nie muszę się martwić. Co więcej, nie dotyczy mnie problem ceny opału ani tego kto mi go zwiezie do kotłowni. Odpada kwestia popiołu i brudnych ścian.

pompa ciepła jednostka wewnętrzna

Rysunek 3. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła Hewalex PCCO SPLIT 13kW (w wersji z 2015 r.) oraz podgrzewacz wody użytkowej OKC NTR/HP 250 litrów ze zwiększoną powierzchnią wężownicy dla współpracy z pompą ciepła.

R: Poleca Pan takie rozwiązanie?

U: Zdecydowanie, ale teraz uważam, że warto dołączyć panele fotowoltaiczne. Własna energia elektryczna jeszcze bardziej obniżyłaby koszty pracy pompy.

Opinia użytkownika pompy ciepła PCCO SPLIT w nowym domu

32- letni Pan Tomasz, mieszkaniec województwa śląskiego (III strefa klimatyczna) już trzecią zimę wykorzystywał powietrzna pompę ciepła jako jedyne źródło ciepła. Dom wybudowany został w 2014 r., a jego powierzchnia to prawie 200 m2. Ogrzewanie jest podłogowe, łazienki dodatkowo wyposażone są w grzejniki drabinkowe. W budynku zamontowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dom zamieszkuje 5-osobowa rodzina.  Według obliczeń, jednostkowe obciążenie cieplne budynku wynosi 40 W/m2. W miesiącach letnich pompa ciepła dodatkowo wykorzystywana jest do chłodzenia. Instalacja składa się z pompy ciepła powietrze/woda PCCO SPLIT 13kW z wbudowaną grzałką 6 kW.

pompa ciepła powietrznaHewalex SPLIT

Rysunek 4. Jednostkę wewnętrzną zabudowano w przylegającej do budynku wiacie. Jest dzięki temu mniej narażona na wpływ warunków zewnętrznych (fot. pompa ciepła Hewalex PCCO SPLIT 13kW w wersji z 2015 r.). Możliwe jest także stosowanie daszków osłonowych dla pomp instalowanych przy ścianie budynku. Mniejsza ilość opadów to także mniejsza ilość szronu i lodu na parowniku, krótsze okresy rozmrażania i dzięki temu oszczędność energii elektrycznej.

Redaktor (R): Co Panem kierowało przy podejmowaniu decyzji o montażu pompy ciepła?

Użytkownik (U): Początkowo rozważałem montaż kotła gazowego, ale moja działka nie miała doprowadzonego gazu. Wykluczyłem też węgiel i olej. Poza tym w projekcie domu dodatkowe pomieszczenie na skład paliwa nie było ujęte. Kolega zasugerował mi ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. Po obliczeniu wszystkich kosztów i uwzględnieniu wymaganych pozwoleń i doprowadzenia gazu, wyszło, że koszt pompy ciepła jest praktycznie taki sam jak kotła gazowego. Natomiast prognozowane   koszty ogrzewania dla pompy ciepła wyszły nieco niższe, co utwierdziło mnie w decyzji. Ponadto nie muszę montować klimatyzacji, ponieważ chłodzeniem zajmie się również pompa ciepła.

R:  A jak rozwiązał Pan kwestię chłodzenia?

U: W sposób zaproponowany przez firmę Hewalex, który jest bardzo prosty. W instalacji wentylacji mechanicznej mam zamontowaną chłodnicę powietrza, do niej doprowadzam zimną wodę z pompy ciepła.  W efekcie powietrze doprowadzone do pomieszczeń jest chłodniejsze o kilka stopni. Obniżenie temperatury o kilka stopni w stosunku do temperatury na zewnątrz jest dla mnie wystarczające.

klimakonwektor

Rysunek 5. Warto pamiętać także o opcji zastosowania klimakonwektorów, które pracują zarówno w trybie grzania, jak o chłodzenia. Zastępują wobec tego tradycyjne grzejniki i oddzielne klimatyzatory (fot. klimakonwektory serii BM z oferty Hewalex)

R: A jakie są roczne koszty użytkowania?

U: Zgodnie z sugestią instalatora zamontowałem osobny licznik energii, który pokazuje zużycie prądu. Rocznie koszty ogrzewania budynku i podgrzewania wody  opiewają na 2200-2400 zł, w zależności od zimy. Początkowe 2 lata był to okres zwiększonych wydatków, ale to ze względu na suszenie wylewek oraz murów nowego domu.

R: Czy pokryło się to z Pana założeniami?

U: Tak. Uświadomiłem sobie też, że koszty stałe związane są wyłącznie z jedynym medium jakie posiadam – energią elektryczną. Gdybym zdecydował się jeszcze na wykorzystanie gazu ziemnego, pojawiłyby się kolejne koszty stałe, które w okresie letnim stanowią główną część rachunku. Spostrzeżenie to przyszło do mnie podczas rozmowy ze znajomym na temat kosztów ogrzewania podobnych domów. Dodatkowo można było zrezygnować z komina, ale nie mogłem sobie odmówić kominka.

 R: A co z hałasem? Czy jest uciążliwy? Model Pańskiej pompy ma zwiększony parownik i 2 wentylatory o zmiennej prędkości obrotowej, co powinno zniwelować hałas.

U: Tak jest. Poza tym zimą nie przebywamy na tarasie, a w domu pompy nie słychać. Latem pompa ciepła podgrzewając wodę, uruchamia się 2 razy dziennie, pracując z pełną mocą. W tej sytuacji trochę ją słychać, ale ustawiłem najniższe obroty i wtedy z odległości kilku metrów jest prawie niesłyszalna. Więcej hałasu generuje ruch drogowy i kolejowy, mimo że dzieli nas kilka kilometrów. Także nie bałbym się hałasu.

R: Czy chciałby Pan dokonać jakichś zmian w obecnym systemie grzewczym?

U: Myślę, że nie. Planuję więcej korzystać z systemu EKONTROL, który dostałem razem z pompą ciepła. Niestety czas nie pozwala mi na zgłębienie jego możliwości, ale w standardzie mam usługę serwisową.  Ekontrol nadzoruje pracę mojego systemu i wiem, że w razie błędów pracy widzicie je po swojej stronie i możecie zdalnie je poprawić albo przekazać wskazówki mi lub mojemu instalatorowi. Daje mi to poczucie bezpieczeństwa,  a 5-letnia gwarancja ostatecznie przekonała mnie do wyboru tego urządzenia.

R: Ostatnie pytanie – z której taryfy energetycznej Pan korzysta?

U: Początkowo była to zwykła taryfa 1-strefowa G11, ale po roku zmieniłem ja na 2-strefową G12w. Rachunki zmalały o ok. 10-15%. Zmodyfikowałem czasy podgrzewania wody użytkowej, jak również w mniejszym stopniu nawyki korzystania z urządzeń AGD.

Pompy ciepła typoszeregu Hewalex PCCO SPLIT dostępne są w mocy od 7 do 20 kW. Cechują się wysoką klasą efektywności A++/A+++, standardowym 5-letnim okresem gwarancji i systemem zdalnego nadzoru EKONTROL uwzględnionym w zakresie dostawy.