Basenowe pompy ciepła są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla zapewnienia komfortowej temperatury wody w basenie, nawet poza sezonem letnim. Są to urządzenia tanie w eksploatacji, a przy tym przyjazne środowisku. Dzięki pompie ciepła typu PCWB możliwe jest przedłużenie czasu użytkowania basenu nawet do 4-5 miesięcy w ciągu roku.
Optymalne warunki pracy basenowej pompy ciepła PCWB firmy Hewalex rozpoczynają się od temperatury zewnętrznej na poziomie 10-15 oC. Poniżej tej temperatury pompa będzie mieć trudności, aby utrzymać wymaganą przez użytkownika temperaturę wody w basenie, a straty ciepła mogą przewyższać możliwości urządzenia. Pojawia się zatem pytanie, co zrobić z basenową pompą ciepła w sezonie zimowym, gdy temperatury otoczenia są już zbyt niskie?
Po sezonie, basenowa pompa ciepła musi zostać poprawnie zdemontowana oraz zabezpieczona do przechowywania. Poniżej przedstawiono krok po kroku, co należy zrobić, aby odpowiednio zabezpieczyć ją na czas zimy.
1. Odłączenie z układu i usunięcie wody z wymiennika ciepła
Na początek pompę ciepła należy odłączyć od układu wody basenowej. Następnie usunąć resztę wody z wymiennika ciepła (skraplacza) pompy ciepła. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ w przypadku pozostawienia wody w skraplaczu na zimę, przy ujemnych temperaturach dojdzie do jej zamarznięcia, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia wymiennika ciepła. Należy poczekać, aż woda spłynie grawitacyjnie ze skraplacza.
2. Przepłukanie wymiennika ciepła
Po usunięciu wody ze skraplacza należy go również przepłukać, aby pozbyć się chloru oraz innych agresywnych substancji, które zawiera woda basenowa. Substancje te mogą prowadzić do powstania ognisk korozji lub innych uszkodzeń na powierzchni płaszcza wymiennika ciepła. Wypłukanie szkodliwych substancji może zostać wykonane np. za pomocą bieżącej wody z użyciem węża ogrodowego.
3. Osuszenie wymiennika ciepła
Po przepłukaniu wymiennika, mogą w nim pozostać śladowe ilości wody. Dlatego należy dokładnie osuszyć skraplacz z wody, która pozostała po płukaniu. Należy upewnić się, że w wymienniku nie pozostały żadne krople wody. Osuszanie można wykonać grawitacyjnie, lecz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kompresora.
4. Demontaż pompy ciepła
Po upewnieniu się, że skraplacz jest całkowicie opróżniony i osuszony z wody pompę ciepła należy zdemontować oraz przenieść do odpowiednio przygotowanego i zabezpieczonego miejsca przechowywania. Pomimo dużej odporności obudowy pompy ciepła na panujące warunki zewnętrzne, zaleca się przechowywanie jej w pomieszczeniu zamkniętym np. gospodarczym. Daje to pewność, że zimowe warunki pogodowe nie uszkodzą obudowy pompy ciepła oraz przy niedokładnym osuszeniu pompy pozostałą woda w skraplaczu nie zamarznie.
5. Zabezpieczenie pompy ciepła za pomocą pokrowca
Uzupełnieniem dobrego zabezpieczenia pompy ciepła na okres zimy są dedykowane pokrowce ochronne. W ofercie naszej firmy znajdują się pokrowce ochronne dla każdego z modeli pomp ciepła PCWB. W przypadku większych modeli należy zabezpieczyć pompę ciepła w miejscu montażu.
Po wykonaniu powyższych prostych kroków pompa ciepła będzie odpowiednio zabezpieczona na sezon zimowy, a użytkownik będzie mógł być spokojny o poprawne działanie pompy w następnym sezonie letnim.