Coraz częściej dla celów ogrzewania domów dobierane są urządzenia grzewcze o małej mocy – zaledwie kilku kilowatów (kW). Producenci dostosowują ofertę źródeł ciepła do nowych trendów obserwowanych w budownictwie. Należy do nich m.in. budowanie małych domów o wysokim standardzie energetycznym (zgodnym z Warunkami Technicznymi WT 2021). Przykładem nowoczesnego źródła ciepła małej mocy może być pompa ciepła 6 kW monoblok, która stała się chętnie poszukiwanym rozwiązaniem, szczególnie dla nowych budynków.
W jakich przypadkach źródło ciepła o tak małej mocy spełni swoją rolę? Należy mieć na uwadze bardzo ważny aspekt techniczny. Moc grzewcza pompy ciepła typu powietrze-woda jest silnie zależna od temperatury powietrza zewnętrznego. Jest to znaczna różnica w porównaniu do kotła grzewczego, którego moc jest praktycznie stała niezależnie od warunków pogodowych.
Przykładowo pompa ciepła 6 kW monoblok (Hewalex PCCO MONO 6) nominalnie ma moc 6,5 kW w punkcie pracy A7/W35 (powietrze 7oC, a woda grzewcza na zasilaniu 35oC). Ta sama pompa ciepła przy temperaturze zewnętrznej -15oC (A-15/W35), będzie miała już niższą moc grzewczą wynoszącą 3 kW. Jeżeli tzw. maksymalne obciążenie cieplne domu będzie wynosiło właśnie 3 kW, to taka pompa ciepła powinna go samodzielnie ogrzewać przez cały rok.
Przykładem może być dom zlokalizowany w 1 strefie klimatycznej. Jest to pas Polski północnej obejmujący mniej więcej obszar Pomorza Zachodniego i Środkowego. W tej strefie zakłada się, że najniższa temperatura powietrza zewnętrznego (tzw. obliczeniowa) wynosi -16oC. W praktyce budynek o niskim zapotrzebowaniu ciepła 3 kW przy temperaturze zewnętrznej -16oC może być np. nowym energooszczędnym domem szeregowym czy bliźniaczym, a nawet wolnostojącym o niedużej powierzchni i o wysokim standardzie energetycznym.
W praktyce pompa ciepła 6 kW monoblok może znaleźć zastosowanie w wielu przypadkach - nie tylko w nowych domach położonych w „najcieplejszej” 1 strefie klimatycznej Polski. Dzieje się tak dlatego, że tego typu urządzenie może posiadać wbudowaną grzałkę elektryczną lub współpracować z grzałką zewnętrzną, czy nawet kotłem grzewczym. Współpraca z grzałką elektryczną pozwala często na zastosowanie samodzielnej pompy ciepła w domu, gdzie nie będzie kotła. Zazwyczaj pompa ciepła jest wówczas w stanie pokrywać 80-90% rocznych potrzeb cieplnych domu. Jedynie przez krótki czas w najniższych temperaturach zewnętrznych, zajdzie potrzeba włączania grzałki (lub kotła grzewczego).
Prawidłowy dobór pompy ciepła jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, które powinno być wykonywane przez doświadczonego fachowca. Oczywiście w doborze pompy ciepła należy uwzględnić dodatkowe aspekty, jak np. dodatek mocy dla potrzeb podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła Hewalex może być także dobierana za pomocą profesjonalnego narzędzia dostępnego ogólnie na stronie producenta. Kalkulator doboru pompy ciepła PCCO pozwala na to nawet osobom prywatnym na podstawie precyzyjnie podanych informacji na temat budynku i systemu ogrzewania.